Pomóż nam pomagać i przekaż 1,5% podatku na
Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Bratek KRS 0000171673
Podaruj Dzieciom swój 1,5% podatku
1 2 3 4 5 6 7 8

05.05 dz 2005 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Tak samo jak my kochają, bawią się, płaczą, cierpią i nieustannie pokonują swoje słabości.

 

 

 

Chcą pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi. Jednakże w życiu codziennym jest im znacznie trudniej to osiągnąć. Potrzebują pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z  trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych.

 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie 5 - go maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. W całej Europie 5 – go maja obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Pamiętajmy, że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka, że naszym najważniejszym zadaniem jest budowanie społeczeństwa wolnego od wszelkich przejawów dyskryminacji. Każdy z nas ma prawo by godnie żyć. A godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach. Normalizacja życia osób z niepełnosprawnością wymaga zrozumienia, że różnorodność ludzkiego gatunku jest naturalną częścią jego obrazu. Człowiek z niepełnosprawnością zwykle robi to samo co wszyscy, chociaż nie zawsze w ten sam sposób co większość. Każdy, bez względu na stopień sprawności, ma przecież ten ulubiony, preferowany przez siebie sposób wykonywania codziennych obowiązków. Chcąc zrozumieć, kim jest osoba z niepełnosprawnością, nie trzeba od razu tracić sprawności. Czasem wystarczy zmienić perspektywę patrzenia z owianej mitami na opartą na rzetelnej informacji. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej zapraszamy do naszego Stowarzyszenia.

Opracowała: Ewa Białkowska

Opublikowała: Anna Górczewska